כמה עולה פינוי גגות אסבסט?

פינוי גגות אסבסט

הסכנה העיקרית בעבודה באסבסט היא שחרור סיבי אסבסט לסביבה ופגיעה בבריאות העוסקים במלאכה. החוק בישראל קובע כי פינוי גגות אסבסט יבוצע רק על ידי חברות בעלות היתר של הממונה במשרד להגנת הסביבה. תקנות אלו מגולמות גם בעלות העבודה והן באות לידי ביטוי בפרמטרים המשפיעים על המחיר.

אסבסט הוא שם כללי לקבוצת חומרים שמקורם בסלעים. היתרונות של אסבסט הם עמידות בפני אש, חום ומים ולכן לאורך השנים

פינוי גגות אסבסט

הוא שימש בצורה נרחבת בעבודות בנייה. סיבי אסבסט מעורבבים עם בטון או משולבים בסיבי בד והם משמשים גם במגנוני בלמים ובסוגי אטמים. יחד עם זאת, סיבי אסבסט הנשברים לפיסות קטנות פולטים אבק אסבסט. האבק מעלה את הסיכון למחלות ריאה ומזוהה בין היתר עם מחלות כמו אסבסטוזיס, סרטן ריאות ועוד.

השימוש באסבסט בבנייה ובתעשייה נאסר בשנים האחרונות בשורה ארוכה של מדינות ובין היתר גם בישראל. תקנות המשרד להגנת הסביבה קובעות כי בכל עבודה באסבסט קיים סיכון לשחרור הסיבים לסביבה, וסכנה לבריאות העובדים והעוסקים במלאכת הפירוק של גגות או מבנים. כתוצאה מכך נכנס לתוקף חוק הקובע שאת עבודות הפירוק יכולות לבצע רק חברות בעלות היתר. ההיתר ניתן על ידי הממונה במשרד להגנת הסביבה והוא מהווה תנאי לביצוע עבודת הפירוק בשטח.

פרמטרים המשפיעים על המחיר

אלו הגורמים הקובעים כמה עולה פינוי גגות אסבסט:

  • נסיבות הפינוי – סיבי אסבסט משתחררים מלוחות שבורים, מרוסקים או שרופים ומאסבסט פריך החשוף לאוויר. ככל שנסיבות הפינוי מסובכות יותר ואין נגישות לגג או למבנה, כך צפוי המחיר של העבודה לעלות. בעלי נכסים עם גגות אסבסט נדרשים לנקוט באמצעים השונים לפינוי גגות מוקדם ככל האפשר. המשרד להגנת הסביבה מפרסם הנחיות ברורות בעניין טיפול במפגעי אסבסט וניתן להתייעץ גם עם אנשי מקצוע.
  • גודל הגג – המחיר של פירוק ופינוי גגות אסבסט הוא למ"ר מרובע. ככל שהגג גדול יותר כך יעלה גם המחיר הנגבה על ידי החברות המבצעות. עם זאת, המחיר למ"ר יורד בשטחים גדולים וזאת על מנת להקל על הלקוח. אפשר לקבל הצעת מחיר מסודרת מחברות עם היתר של המשרד להגנת הסביבה ולאחר מכן להשתמש בה כדי להשוות בין חברות שונות.
  • פירוק המבנה – יש פרויקטים בהם הדגש הוא על פירוק ופינוי גגות אסבסט עם או בלי מבנה הגג. המבנה הוא בדרך כלל מעץ, מה שמקל על הפירוק וההעברה לאתרי הטמנה מורשים. קבלני פינוי יכולים להעניק ללקוח הצעת מחיר על פירוק ופינוי גג אסבסט לרבות מבנה הגג וכך לחסוך הוצאות נוספות.
  • היקף העבודה – כדאי לנצל את ההזדמנות של הזמנת קבלני בניין על מנת לבצע עבודות תחזוקה נוספות בבתים בהם היה בעבר גג אסבסט. בין היתר ניתן לקבל הצעת מחיר על עיצוב ותיקון שיפועים בגגות עם מדה מבטון, הוספת שיפועי גגות מבטקל, זיפות ואיטום גגות ועוד.

טווח מחירים

העלות הממוצעת של פירוק ופינוי גגות אסבסט היא 45-60 ש"ח למ"ר. זה המחיר הכולל פירוק גגות רעפים או אסבסט לרבות מבנה הגג מעץ. מי שרוצה לחסוך בהוצאות יכול ליצור קשר עם אנשי מקצוע, לתאם פגישה על מנת שאיש המקצוע יראה את העבודה וכך לקבל את הצעת המחיר.

אפשר גם לנצל את הנחיות המשרד להגנת הסביבה ולקבל תמיכה כספית מהעירייה. הדבר החשוב הוא לבדוק שיש לחברה את ההיתר הנדרש ולא להתפשר על הבטיחות. הפינוי צריך להתבצע בלבוש הולם ובנוכחות קבלן ומפקח.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן