כמה עולה דוד שמש?

דוד שמש

מחיר דוד שמש נקבע לפי שורה ארוכה של פרמטרים, אך הם בדרך כלל חוזרים על עצמם אצל כל המתקינים והטכנאים. במאמר הבא נציג את הגורמים המשפיעים על המחיר ונפריד בין עלות הדוד לבין עלות ההתקנה

השאלה כמה עולה דוד שמש חוזרת על עצמה אצל המון אנשים ובאופן קבוע. הסיבה לכך קשורה ליעילות הגבוהה של הדוד ולחשיבות שלו במדינה עם אקלים חם וים תיכוני כמו ישראל. ספציפית בישראל, דוד שמש הוא אמצעי חימום המים היעיל והטוב ביותר. מעבר לכך, זהו אמצעי חימום מים שבו אפשר להשתמש גם בקיץ באופן טבעי וגם בחורף עם מאיץ חום או שרוול. 

מה משפיע על עלות הדוד?

הבעיה היחידה היא שלא כל מי שזקוקים לדוד שמש גם יודעים מה משפיע על המחיר שלו. בפועל, קיימים פערי מחירים של עשרות אחוזים בין סוגי דודי שמש שונים. על קצה המזלג, ניתן להזכיר סיבות ובהן הבדלים באיכות הדוד, מידת ההתאמה של דוד שמש לצורכי קהל היעד והלקוחות, סוג ההתקנה המבוקשת עבור הדוד, משך האחריות, עמידה בתו תקן וכמובן גודל המיכל.

מה הקשר בין גודל המיכל לבין מחיר דוד שמש?

גודל המיכל הוא הפקטור המרכזי המשפיע על מחיר דוד שמש. בשביל לדעת כמה עולה דוד שמש, צריך להחליט קודם כל מה רוצים שיהיה גודל  המיכל. באופן עקרוני, נהוג לחשב צריכה של 30-40 ליטר מים חמים לכל אדם מבוגר ביום. אז אם גרים בבית של 4 נפשות, סביר להניח שנצטרך דוד עם מיכל של 120 ליטר לפחות. לעומת זאת, משפחה בת 5 נפשות תהיה חייבת דוד שמש עם מיכל 200 ליטר בעוד זוג צעיר יסתפק בדוד שמש 80 ליטר.

מה לגבי מחיר התקנת דוד שמש?

המחיר הנקוב על דוד שמש באתרי אינטרנט או בחנויות לא בהכרח מגלם בתוכו את עלות ההתקנה. עם זאת, אי אפשר להתקין לבד דוד שמש וצריך להזמין טכנאי מיומן שהוא גם איש מקצוע מוסמך מתחום החשמל. לכן חשוב לחשב בנפרד מחיר התקנת דוד שמש מעלות המכשיר עצמו, או לדאוג לקבל מלכתחילה הצעת מחיר המגלמת בתוכה את העלויות הישירות והעקיפות.

מה עם הקולטים?

קולטים תקינים לא בהכרח מחייבים החלפה שלהם יחד עם הדוד. אבל אם מתקינים דוד שמש חדש או שהקולטים כבר לא עושים את העבודה, יש לחשב את העלות שלהם ואת ההתקנה. 

מחיר דוד שמש – לא השיקול היחיד

בחירה נכונה של דוד לא יכולה ולא צריכה להיות מבוססת רק על שיקולי מחיר. הדבר החשוב הוא להתייחס למשוואה של עלות מול תועלת, כדי לבדוק גם כמה משלמים וגם כמה מקבלים. אם למשל מוצאים דיל טוב על דוד שמש עם תקופת אחריות ארוכה ולפי התקן, יכול להיות שיהיה שווה להשקיע בזה עוד כמה שקלים. מעבר לכך, תמיד יש מקום לקבל המלצות מחברים, קרובים ובני משפחה שכבר תיאמו התקנת דוד שמש והיו מרוצים מהתוצאות ומהמחיר.

מה טווח המחירים המקובל בתחום?

דוד שמש עם מיכל 80 ליטר יעלה 1,900-2,500 ש"ח כולל התקנה, בעוד מחיר דוד עם מיכל 120 ליטר כבר יהיה 2,600-3,100 ש"ח. לשם השוואה, מחיר דוד שמש עם מיכל 200 ליטר אבל ללא קולטים יהיה כ-2,000 ש"ח והמחיר של בוילר ללא התקנה בנפח 150 ליטר יהיה כ-1,400 ש"ח. 

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן