מחיר שעת עבודה במוסך

כמה עולה שעת עבודה במוסך

הוראות משרד התחבורה קובעות שעל כל מוסך להציג בשלט תקני את מחיר שעת העבודה. עם זאת, טווח המחירים גמיש כי הוא מושפע מסוג הטיפול והתקלה, מההבדל בין מוסך מורשה ורגיל ואפילו מהמיקום הגיאוגרפי בארץ
מחיר שעת עבודה במוסך מורשה נע סביב 200-400 ש"ח. לשם השוואה, טיפול תקופתי לרכב פרטי יעלה במוסך כזה כ-400-900 ש"ח כי הוא נחשב פשוט ויחסית זריז, לעומת טיפול תקופתי בינוני שכבר יעלה 500-1,200 ש"ח. לשם השוואה, טיפול תקופתי גדול שמבצעים לעיתים רחוקות יותר יעלה עבור אותו רכב 300-1,200 ש"ח.
כפי שאפשר להבין, טווח המחירים עבור מחיר שעת עבודה במוסך הוא יחסית רחב. מצד אחד, במשרד התחבורה מחייבים כל מוסך לתלות שלט גדול ותקני שבו יצוין במפורש מה המחיר של שעת העבודה. מצד שני, אין חוק ספציפי שצריך לקבוע מה המחיר וכל מוסך יכול להשתמש בשיקולים אחרים שמשפיעים עליו.

הבדלים בין מוסך מורשה ורגיל

את ההבדל העיקרי בין מחירי שעות עבודה ניתן לראות בהשוואה בין מוסכים רגילים ומוסכים מורשים. באופן עקרוני, למוסך מורשה יש יותר הוצאות כי השטח שלו גדול יותר וכולל עמדת המתנה, כי יש לו ציוד דיאגנוסטיקה יקר ובגלל שצוות העובדים גדול. אז בעוד מחיר שעת עבודה במוסך רגיל עומד על 200-300 ש"ח, במוסך מורשה הוא כבר יהיה גבוה יותר.

הקשר בין אופי הטיפול למחיר

מכאן והלאה כבר צריך להביא בחשבון את אופי הטיפול. יש הבדל בין התשובה לשאלה כמה עולה כיוון פרונט לבין כמה עולה החלפת גלגל, כי כל טיפול מבוצע אחרת: החלפת גלגל היא פעולה פשוטה שנמשכת דקות ספורות בלבד ולא מחייבת ציוד מכאני מיוחד, בעוד בשביל לדעת כמה עולה איזון גלגלים או כיוון פרונט יש להביא בחשבון את עלות הציוד. בנוסף, בשירותי פרונט מחיר יושפע גם מסוג הדגם: פרטי או מסחרי.
בטיפולי כיוון פרונט עלות לרכב פרטי צריכה להיות 150-300 ש"ח, בעוד ברכב מסחרי היא תהיה 200-400 ש"ח. על איזון גלגלים ישלמו בעלי רכבים פרטיים 80-170 ש"ח ובעלי רכבי שטח יצטרכו לשלם 100-200 ש"ח.

האם יש הבדלי מחירים בין מיקומים גיאוגרפיים?

אי אפשר לדבר על מחיר שעת עבודה במוסך בלי להזכיר את המיקום הגיאוגרפי בארץ ואת התחרות האזורית. באזור המרכז לדוגמא גובים מחירים גבוהים יותר מאשר בפריפריה, מה גם שיש הבדל בין מוסכים שנמצאים באזורי תעשייה תחרותיים לבין אלו שממוקמים בשולי הערים ואין לידם מתחרים – לכן הם יכולים להרשות לעצמם לגבות מחירים גבוהים יותר. עם זאת כן ניתן להעריך שפנצ'ריה בירושלים והסביבה תגבה מחיר יותר הוגן מאשר פנצ'ריה בתל אביב.

האם אפשר לבצע את הטיפול לבד?

טיפולי מכונאות תקופתיים חייבים להתבצע במוסך מקצועי או מורשה כי הם דורשים ציוד מיוחד ומיומנות. אבל אם אתם שואלים את עצמכם כמה עולה להחליף גלגל ברכב, יכול להיות שיהיה כדאי קודם כל לעשות את זה לבד: החלפת הגלגל לא דורשת מיומנות גבוהה והיא אפשרית גם עם הציוד הבסיסי שיש לכל רכב בתאר המטען.
לסיכום, השאלה כמה עולה כיוון גלגלים או כמה עולה כיוון פרונט לרכב בהחלט רלוונטית – אך היא לא היחידה שקובעת. עוד לפני המחיר, צריך לוודא את מקצועיות המוסך, את המיקום שלו ואת הציוד שבו הוא משתמש.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן